Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 آوسبیلدونگ IT در آلمان

آوسبیلدونگ IT در آلمان

کشور آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرو در علوم کامپیوتر و IT شناخته می‌شود. طبق آمار سایت make-it-in-germany، صنعت آی‌تی در آلمان، گردش مالی 178 میلیارد یورویی را در اقتصاد این کشور به وجود آورده است. به همین دلیل است که متخصصان حوزه فناوری اطلاعات بیش از هر زمان در آلمان مورد تقاضا هستند. یکی از راه‌های تحصیل و ورود به بازار کار این حرفه در آلمان، دوره‌های آوسبیلدونگ IT است.

رشته فناوری اطلاعات یک رشته دانشگاهی است که فارغ‌التحصیلان آن تحت‌عنوان مهندسین آی تی شناخته می‌شوند. تحصیل در دانشگاه تنها راه کسب مهارت در این رشته نیست؛ بلکه دوره‌های آوسبیلدونگ آی تی نیز کارآموزان را برای کار آماده می‌کند. اگر می‌خواهید به‌طور رایگان در این رشته تحصیل کرده و موقعیت کار در یکی از کشورهای برتر در زمینه فناوری اطلاعات را پیدا کنید، آوسبیلدونگ آی تی در آلمان بهترین فرصت است.

درباره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان

از آنجایی که امروزه اغلب بخش‌های زندگی ما با برنامه‌های دیجیتالی و فناوری هوشمند کنترل می‎‌شود، صنعت IT به یکی از پرتقاضاترین صنایع مرتبط با نوآوری در جهان تبدیل شده است. یکی از رشته‌هایی که کشور آلمان در دوره‌های متنوع کارآموزی آوسبیلدونگ ارائه می‌کند، رشته آی تی است. شرکت‌های مختلفی در آلمان به متخصصان آی‌تی برای حل مشکلات فنی سیستم‌های کامپیوتری، نرم‌افزار و سخت‌افزار، شبکه‌ها، پلتفرم‌های ابری و … نیاز دارند.

آوسبیلدونگ IT در چهار حوزه مجزا ارائه می‌شود که عبارت است از:

 • متخصص فناوری اطلاعات برای توسعه اپلیکیشن‌ها (IT specialist for application development)
 • متخصص فناوری اطلاعات برای یکپارچه‌سازی سیستم (IT specialist for system integration)
 • متخصص فناوری اطلاعات برای شبکه‌های دیجیتال (IT specialist for digital networking)
 • متخصص فناوری اطلاعات برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و فرآیندها (IT specialist for data and process analysis)

دو رشته تخصصی شبکه دیجیتال و آنالیز داده، در تابستان 2020 به برنامه آوسبیلدونگ آی تی آلمان اضافه شدند. کارآموزان در ابتدای آموزش‌ها تصمیم می‌گیرند که در کدام رشته تحصیل کنند.  در جدول زیر، برخی اطلاعات کلی درباره رشته آی تی در آوسبیلدونگ و نحوه آموزش‌ها بررسی شده است.

 

 

وظایف یک متخصص آی تی در آلمان در یک نگاه

همان طور که پیش از این گفتیم، چهار تخصص مجزا در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارد که کارآموزان آوسبیلدونگ IT در آلمان می‌توانند بسته به علاقه و استعداد خود، هر یک را انتخاب کنند. بسته به این که کدام تخصص را انتخاب کنید، وظایف شما به‌عنوان یک متخصص پس از اتمام آوسبیلدونگ آی تی در آلمان شامل موارد زیر است.

 • توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی
 • یکپارچه سازی سیستم و مدیریت
 • شبکه، اتوماسیون، بهینه‌سازی فرآیندها
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و فرآیندها

درآمد متخصص IT در آلمان

متقاضیان شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ IT لازم نیست شهریه‌ای بپردازند. به‌علاوه این رشته یکی از رشته‌های پردرآمد در آلمان نیز به شمار می‌رود. همین دلایل و تقاضای بالا برای جذب متخصصان این رشته، باعث شده تا کارآموزی فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان محسوب شود. درآمد متخصصان آی تی را می‌توان در دو بخش بررسی کرد.

درآمد در طول دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان

کارآموزان رشته آوسبیلدونگ آی تی آلمان در حین دوره مبلغی را تحت‌عنوان کمک هزینه آموزشی دریافت می‌کنند. این مبلغ به نسبت سال‌های مختلف در طول دوره، متفاوت بوده و به‌صورت زیر است.

کمک هزینه آموزشی در آوسبیلدونگ آی تی
سال اول آموزش 1050 – 975 یورو
سال دوم آموزش 1100 – 1030 یورو
سال سوم آموزش 1200 – 1100 یورو

درآمد پس از اتمام دوره

پس از آن که دوره‌های آوسبیلدونگ آی تی در آلمان به پایان رسیده و کارآموزان وارد بازار کار شوند، می‌توانند درآمد خوبی داشته باشند. مبلغ دقیق درآمد به عوامل مختلفی از جمله سابقه کار، جنسیت، میزان مهارت و … بستگی دارد، اما به‌طور میانگین، به‌صورت زیر است.

درآمد متخصصان آی تی در آلمان
حداقل درآمد ماهیانه 1150 یورو
حداکثر درآمد ماهیانه 530 یورو
متوسط درآمد در ماه 1820 یورو
متوسط درآمد در سال 45,900 یورو

 

دوره آوسبیلدونگ کارآموز آی تی در آلمان

محتوای آموزش در طول دوره‌های آوسبیلدونگ IT هم شامل آموزش‌های تئوری و هم شامل انجام کارهای عملی است. در آوسبیلدونگ آلمان به‌طور کامل درباره نحوه آموزش‌ها توضیح داده شده و می‌توانید روند کارآموزی را بررسی کنید. این آموزش‌ها در آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای و شرکت‌هایی که آموزش‌ها را ارائه می‌دهند، انجام می‌شود. محتواهای آموزشی در هر یک از این محل‌ها متفاوت بوده و به‌صورت زیر است.

آموزش‌هایی که در طول دوره آوسبیلدونگ آی تی آلمان در آموزشگاه‌ها ارائه می‌شود، عبارت است از:

 • یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی مهم و اصول اولیه توسعه برنامه
 • آموزش روش‌های کاری مختلف و روش‌های تست برای به‌کارگیری در موقعیت‌های مربوطه
 • ارتباط با مشتری
 • آموزش زبان انگلیسی فنی برای تحقیق در حوزه فناوری اطلاعات و بررسی دستورالعمل‌های نصب و راه‌اندازی

پس از آموزش‌های تئوری اولیه، در اولین فرصت کارآموزان به شرکت‌های ارائه دهنده دوره‌های آوسبیلدونگ آی تی در آلمان فرستاده می‌شوند. معمولاً این افراد در تیم‌هایی قرار می‌گیرند تا بیشتر با فضای کار تیمی آشنا شوند. برخی از وظایف کارآموزان در این بخش از آموزش و مواردی که به آن‌ها آموخته می‌شود، عبارت است از:

 • برخی کارهای کوچک در حوزه توسعه
 • کار در زمینه نصب قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری
 • آشنایی با سیستم عامل‌های مختلف
 • تمرین زبان‌های برنامه‌ نویسی و معماری‌های مختلف شبکه

آینده شغلی برای متخصص آی تی در آلمان

در حوزه کامپیوتر و فناوری اطلاعات، تنوع بالایی در موقعیت‌های شغلی پیش‌رو وجود دارد. به خاطر داشته باشید که پس از اتمام دوره کارآموزی آی تی، باید برای اقامت بیشتر در آلمان و کار در این کشور، برای اخذ ویزا اقدام کنید.

صنعت آی تی به‌طور مداوم در حال پیشرفت است و به همین دلیل متخصصان باید همواره اطلاعات و دانش خود را به‌روز نگه دارند. یک متخصص فناوری اطلاعات پس از اتمام دوره آوسبیلدونگ آی تی در آلمان می‌تواند در موقعیت‌های شغلی مانند توسعه نرم‌افزار داخلی یا سفارشی برای مشتری، کنترل کیفیت، آموزش کاربران یا بازاریابی فنی مشغول به کار شود. برخی دیگر از مشاغل مختلف حوزه IT که می‌توانید انتخاب کنید، عبارت است از:

 • امنیت سایبری؛ تخصص حفظ امنیت داده‌های سازمان‌ها یا کاربران و انجام اقدامات پیشگیرانه کاهش آسیب‌های امنیتی
 • توسعه نرم‌افزار؛ تخصص برنامه‌نویسی برای ساخت یا اصلاح نرم‌افزارها
 • زیرساخت‌های IT؛ تمرکز روی طراحی، برنامه‌ریزی و پیاده‌سازی سخت‌افزار مرتبط با فناوری اطلاعات
 • پشتیبانی آی تی؛ کمک به کاربران یا سایر متخصصان پشتیبانی IT درباره مسائل فنی
 • مدیریت داده؛ طراحی سیستم‌های پایگاه داده ساختاریافته، ایجاد طرح‌های احتمالی از بین رفتن داده‌ها و آنالیز داده‌های جمع‌آوری شده

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *