Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 ایران، برترین صادرکننده پزشک در آسیا!

ایران، برترین صادرکننده پزشک در آسیا!

ایران، برترین صادرکننده پزشک در آسیا!

کمیسیون اروپا گزارشی را در خصوص وضعیت بهداشت حرفه‌ای در هفده کشور عضو قاره سبز منتشر کرد که آمارهای جالبی را در خصوص جایگاه پزشکان ایرانی در سیستم بهداشتی کشورهای این قاره نشان می‌دهد.

تحرک بهداشت حرفه‌ای بر روی کارایی و کیفیت عملکرد سیستم بهداشتی اثر می‌گذارد. نتایج تازه‌ترین تحقیقاتی که در گزارشی با حدود شش‌صد صفحه وعنوان “تحرک بهداشت حرفه‌ای، تحرک سیستم بهداشتی حرفه‌ای و سیستم‌های بهداشتی” نام دارد و در قالب پروژه Prometheus کمیسیون اروپا و با همکاریسازمان بهداشت جهانی در بخش اروپا در هفده کشور اروپایی انجام شده است، نشان می‌دهد که پزشکان ایرانی رتبه‌های نخست را در میان پزشکان خارجی که در بسیاری از این کشورها مشغول به کار هستند، به خود اختصاص داده‌اند.

این اطلاعات در یک دوره چهار ساله، “موقعیت‌پویایی” و “سیاست‌گذاری‌”های بهداشتی در کشورهای اتریش، بلژیک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان،مجارستان، ایتالیا، لیتوانی، لهستان، رومانی، صربستان، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، ترکیه و انگلیس را نشان داده که در روزهای اخیر در قالب یک کتاب منتشر شده است.

برپایه این گزارش اروپایی، در کشورهای سوئیس، اسلوونی، ایرلند و انگلیس بین 22.5 درصد تا 37 درصد از پزشکان، شهروندان خارجی هستند.

ایتالیا

این گزارش نشان می‌دهد که این کشور در جذب استعدادهای بین‌المللی در بخش پزشکی بسیار فعال است. به طوری که چهار درصد از کل پزشکان این کشور را شهروندان خارجی تشکیل می‌دهند.

برپایه این آمارها، یک‌هزار و 276 پزشک از آلمان، 869 پزشک از سوئیس و 851 پزشک از یونان در این کشور مشغول به کار هستند.

رتبه چهارم پزشکان خارجی فعال در ایتالیا متعلق به ایران است. 752 پزشک ایرانی موجب شده‌اند که کشورمان به عنوان اولین کشور خارج از منطقه اروپا که بیشترین پزشک را به ایتالیا صادر کرده است، شناخته شود.

پس از ایران، کشورهای فرانسه با 686 پزشک، آمریکا با 618 پزشک، آرژانتین با 584 پزشک، رومانی با 555 پزشک و آلبانی با 431 پزشک به ترتیب سایر پزشکان خارجی فعال در این کشور را تشکیل می‌دهند.

آلمان

در سال 2008، آلمان بیشترین تعداد پزشکان خارجی مشغول در این کشور را به خود اختصاص داد. 44 درصد از پزشکان این کشور (یک‌هزار و 453 پزشک) از شهروندان خارجی هستند. رتبه اول پزشکان خارجی آلمان، متعلق به ایران است.

پنج درصد از کل پزشکان خارجی ساکن آلمان ایرانی هستند (178 پزشک). پس از ایران، کشورهای سوریه (دو درصد برابر با 54 پزشک) و مصر (یک درصد برابر 41 پزشک) در رتبه‌های بعدی ایستاده‌اند.

اتریش

در این کشور بیشترین تعداد پزشکان خارجی از آلمان آمده‌اند. 43.7 درصد (هزار و 453) از پزشکان خارجی فعال در اتریش، آلمانی هستند.

رتبه دوم به ایتالیا اختصاص یافته است. 9.2 درصد از پزشکان خارجی فعال در اتریش (305 پزشک) ایتالیایی هستند و رتبه سوم در اختیار ایران قرار گرفته است. 178 پزشک ایرانی شاغل در این کشور 5.4 درصد از پزشکان خارجی اتریش را تشکیل می‌دهند.

جدول موقعیت پزشکان ایرانی در سه کشور عضو اتحادیه اروپا

نام کشور   تعداد پزشکان ایرانی    رتبه ایران

ایتالیا                   752                         4

آلمان                    178                        1

اتریش                  178                        3

همچنین در این گزارش آمده است که منبع اصلی پزشکان در این هفده کشور اروپایی توسط کشورهای اتریش (در مجموع یک‌هزار و 802 پزشک ثبت‌شده)، یونان (در مجموع یک‌هزار و 708 پزشک ثبت‌شده)، فدراسیون روسیه (در مجموع یک‌هزار و 685 پزشک ثبت‌شده)، جمهوری اسلامی ایران (در مجموع یک‌هزار و 92 پزشک ثبت‌شده) و رومانی (درمجموع 927 پزشک ثبت‌شده) تأمین می‌شود.

منبعنشریه سپید شماره ۲۸۰

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *