Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 همه چیز درباره بیمه و خدمات درمانی در آلمان

همه چیز درباره بیمه و خدمات درمانی در آلمان

بیمه درمانی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هنگام سفر به کشورهای خارجی باید به آن توجه کنید. داشتن بیمه درمانی در آلمان برای همه شهروندان، گردشگران الزامی است. هزینه‌های مربوط به خدمات درمانی و مراقبت‌های پزشکی در آلمان بالا است. استفاده از بیمه باعث می‌شود که خیال شما از بابت پرداخت هزینه‌های درمان در زمان بیماری راحت باشد. طبق قوانین آلمان، همه ساکنان این کشور باید برای درمان‌های بیمارستانی و سرپایی بیمه شوند و ارائه مدرک آن هنگام درخواست ویزا الزامی است.

وقتی صحبت از بیمه درمانی برای گردشگران در آلمان می‌شود، بسته به هدف فرد از ورود به آلمان، مدت اقامت و یا کشور مبداء، الزامات و معیارهای متفاوتی برای آن‌ها اعمال می‌شود. در این مطلب قصد داریم درباره خدمات درمانی در آلمان و آنچه که باید درباره بیمه در این کشور بدانید صحبت کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع بیمه درمانی در کشور آلمان

برای دریافت خدمات درمانی در آلمان می‌توانید بنا به شرایط خود، از انواع مختلف بیمه درمانی استفاده کنید. این بیمه‌ها عبارت‌اند از:

 • بیمه دولتی (statutory health insurance یا GKV):

بیمه سلامت عمومی آلمان که به‌عنوان بیمه دولتی نیز شناخته می‌شود، حدود 90 درصد از مردم این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد. این نوع از بیمه معمولا به‌عنوان رایج‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین بیمه در آلمان شناخته می‌شود. هزینه بیمه دولتی معمولا بر اساس درآمد ناخالص اشخاص محاسبه می‌شود و  به‌طور معمول بین کارفرما و کارمند در ماه تقسیم می‌شود. اگر می‌خواهید هزینه زندگی در آلمان را کاهش دهید، انتخاب این بیمه راهکار خوبی است.

 • بیمه خصوصی (private health insurance یا PKV):

افرادی که واجد شرایط دریافت بیمه دولتی در آلمان نباشند، می‌توانند از بیمه درمانی خصوصی استفاده کنند. قیمت این بیمه از بیمه دولتی بیشتر بوده و برای افرادی است که درآمد ناخالص آن‌ها بیشتر از 62550 یورو در سال و یا 5213 یورو در ماه است و تنها شخص متقاضی را تحت پوشش قرار می‌دهد. با این حال، بیمه درمانی خصوصی برای بیماران، سطح بالاتری از خدمات بهداشت و درمان را ارائه خواهد داد که می‌تواند برای برخی از افراد گزینه مطلوبی باشد.

 • بیمه تکمیلی (Supplementary private insurance):

گزینه ایده‌آل، ترکیبی از هر دو نوع بیمه دولتی و خصوصی است. در واقع آن‌ها می‌توانند خدمات جامع طرح بیمه عمومی را به‌همراه یک طرح خصوصی تکمیلی که قادر است خدمات سرپایی مانند ویزیت دندانپزشکی و فیزیوتراپی، اتاق خصوصی در بیمارستان و غیره را پوشش دهد، دریافت کنند.

بیمه درمانی برای گردشگران و مسافران

در آلمان داشتن بیمه مسافرتی (Travel Insurance) برای گردشگران ضروری است. به‌طور کلی اگر برای دریافت ویزای شینگن آلمان اقدام می‌کنید، باید مدرکی مبنی بر داشتن بیمه مسافرتی را همراه با درخواست اقامت دائم آلمان ارائه دهید. بیمه درمانی برای گردشگران و مسافران در آلمان باید شرایط زیر را داشته باشد:

 1. حداقل پوشش بیمه برای هر فرد 30 هزار یورو باشد.
 2. علاوه بر آلمان همه کشورهای عضو شینگن را پوشش دهد.
 3. در کل مدت اقامت فرد و همچنین زمان رفت‌وبرگشت معتبر باشد.
 4. هرگونه هزینه‌های پزشکی غیرمنتظره مانند مراقبت‌های پزشکی فوری و یا درمان اورژانسی بیمارستان و همچنین بازگشت به کشور را پوشش دهد.
 5. حوادث و بیماری‌های ناگهانی افراد را در کل مدت اقامتشان در آلمان پوشش می‌دهد.

برای دریافت بیمه درمانی مخصوص گردشگران در آلمان، لازم است بیمه مسافرتی ویزای شینگن را از یک شرکت بیمه خصوصی خریداری کنید. خرید و دریافت این بیمه به‌صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

بیمه درمانی در آلمان چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

بیمه‌های مختلف در آلمان موارد متفاوتی را پوشش می‌دهند.

پوشش بیمه درمانی بیمه دولتی آلمان

به‌طور کلی مواردی که بیمه دولتی آلمان پوشش می‌دهد عبارت‌اند از:

 • مراقبت‌های بیمارستانی در هنگام بستری شدن
 • مراقبت سرپایی از طریق یک پزشک عمومی یا متخصص (مانند متخصص قلب)
 • هزینه خرید داروهای تجویز شده
 • مراقبت‌های اولیه دوران بارداری
 • مراقبت‌های اولیه دهان و دندان
 • ارائه برگه مرخصی استعلاجی به کارمندان
 • پرداخت حقوق به افراد (تا 90 درصد مقدار حقوق خالص)

پوشش بیمه درمانی بیمه خصوصی آلمان

پوشش شرکت‌های بیمه خصوصی نیز علاوه‌بر موارد اولیه‌ای که بیمه‌ عمومی پوشش می‌دهد، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • استفاده از امکانات و خدمات بیمارستان‌های خصوصی و دسترسی سریع‌تر به پزشکان متخصص
 • دریافت خدمات تخصصی روانشناسی
 • مراقبت‌های تخصصی دوران بارداری و درمان‌های باروری
 • مراقبت‌های تخصصی دهان و دندان مانند ایمپلنت و کشیدن دندان

آیا می‌توان افراد خانواده را هم بیمه کرد؟

بیمه دولتی آلمان اعضای خانواده را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین افراد تحت تکفل ساکن آلمان، شامل همسر و فرزندان وابسته (تا 23 سال) بدون پرداخت هزینه تحت پوشش بیمه دولتی قرار می‌گیرند. اما شرکت‌های خصوصی اعضای خانواده را تحت پوشش رایگان قرار نمی‌دهند و برای استفاده آن‌ها از خدمات درمانی در زمان زندگی در آلمان، باید هزینه اضافی پرداخت شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *