Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 درآمد پزشکان در آلمان

درآمد پزشکان در آلمان

کشور پیشرفته آلمان جایگاه‌های شغلی متنوعی را برای رشته‌های پزشکی تدارک دیده است. از طرفی در طی چند سال اخیر کشور آلمان با کمبود کادر پزشکی مواجه شده است. لذا اگر جزو افرادی هستید که در این زمینه تخصص دارید و می‌خواهید کیفیت زندگی و شغلی خود را ارتقاء دهید، پس از کسب اطلاعات کافی درباره درآمد پزشکان متخصص در آلمان، می‌توانید به‌عنوان پزشک به آلمان اقدام نمایید.

باید اطلاعات کافی درباره درآمد پزشکان متخصص در آلمان و قوانین کاری آن به دست آورید. این کار به شما کمک می‌کند تا شناختی کامل از وضعیت شغلی پزشکی پیدا کنید.

درآمد پزشکان در آلمان با توجه به تخصص

پزشکی به‌عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل در آلمان شناخته می‌شود. طبق گزارش سایت Russian vagabond، درآمد سالانه پزشکان در آلمان بین 71600 یورو الی 101696 یورو است. این درآمد بدون احتساب مالیات محاسبه می‌شود. با توجه به این تفاسیر طبیعی است که اغلب پزشکان، آلمان را به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های ارتقای شغلی و کسب درآمد بیشتر تلقی کنند. درآمد پزشکان در آلمان به فاکتورهای متعددی از جمله تخصص و سابقه کار بستگی دارد. در ادامه درآمد مشاغل پزشکی در آلمان بر اساس تخصص را بررسی خواهیم کرد.

درآمد پزشکان عمومی

طبق گزارش سایت ،salaryexplorer.com، فردی که به‌عنوان پزشک عمومی در آلمان کار می‌کند معمولاً سالانه حدود 84900 یورو درآمد دارد. حقوق‌‎ها از 39000 یورو (کمترین) تا 135000 یورو (بالاترین) متغیر است. حقوق پزشکان عمومی بر اساس سابقه کاری، مهارت یا موقعیت مکانی متفاوت است. سابقه کاری یکی از مهمترین عامل در تعیین حقوق است. حقوق پزشکان عمومی را بر اساس سابقه کاری عبارت است از:

 

سابقه کاری پزشکان عمومی متوسط درآمد ماهانه بر حسب یورو
کمتر از 2 سال 3690
بین 2 تا 5 سال 4930
بین 5 تا 10 سال 7290
بین 10 تا 15 سال 8890
بین 15 تا 20 سال 9690
بیش از 20 سال 10500

درآمد پزشکان متخصص

تخصص یکی از فاکتورهای مهم بر میزان درآمد یک پزشک در آلمان است. لذا هر چقدر تخصص شما بالاتر باشد و در یک حوزه پرتقاضا فعالیت کنید درآمد بیشتری خواهید داشت. درآمد پزشکان در آلمان با توجه به تخصص متفاوت است. به‌طور کلی درآمد پزشکان متخصص در آلمان بر اساس سایت russianvagabond به‌صورت زیر است:

 

تخصص متوسط حقوق سالانه بدون احتساب مالیات (یورو)
دامپزشک (Veterinarian) 85331
چشم پزشک (Ophthalmologist) 87038
متخصص پوست (Dermatologist) 85331
متخصص زنان (Gynecologist) 94717
متخصص گوش، حلق و بینی (Ear, nose, and throat specialist) 85331
متخصص اطفال (Pediatrician) 72531

درآمد پزشک در کلینیک بیمارستان و مطب خصوصی

علاوه بر تخصص، مطب پزشکان نیز بر درآمد آن‌ها تاثیر می‌گذارد. لذا پزشکان با تخصص مختلف در مطب خصوصی و بیمارستان عمومی درآمد متفاوتی خواهند داشت. پزشکان برای باز کردن مطب خصوصی به سابقه کاری بالا و تمرین در بیمارستان نیاز دارند. به‌طور کلی لیست درآمد پزشکان در کلینیک شخصی و بیمارستان (بر اساس گزارشات سایت russianvagabond.com) به‌صورت زیر است:

 

عنوان شغلی در بیمارستان متوسط درآمد ماهانه (بر حسب یورو)
دستیار پزشک (Assistant) 4,700 – 6,300
متخصص (Specialist) 6,200 – 8,100
پزشک ارشد (Chief physician) 24,000

بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، درآمد سالانه پزشک که یک مطب خصوصی را اداره می‌کند به‌طور متوسط ​​190000 یورو ناخالص است. با این وجود، تخمین درآمد پزشکانی که مطب خصوصی دارند دشوار است. آن‌ها علاوه بر اینکه درآمد بالایی دارند ولی هزینه‌های زیادی از جمله: اجاره و مواد. در اینجا چند آمار طبق وب‌سایت (approbatio.de) در مورد درآمد و سود سالانه مطب‌های خصوصی پزشکان آورده شده است:

 

عنوان شغلی در مطب خصوصی میزان درآمد بر حسب یورو سود (درآمد احتمالی پزشک) برحسب یورو
رادیولوژیست (Radiologist) 2343000 850.000
چشم پزشک (Ophthalmologist) 728000 370000
متخصص ارتوپدی (Orthopedist) 669000 311000
اورولوژیست (Urologist) 564000 302000
جراح (Surgeon) 611000 281000
متخصص زنان (Gynecologist) 415000 217000
پزشک عمومی (General practitioner) 405000 227000
متخصص اطفال (Pediatrician) 427000 228000
متخصص مغز و اعصاب/ روان‌پزشک (Neurologist / psychiatrist) 324000 180000

دندان‌پزشکی یکی از شاخه‌های پزشکی محبوب در آلمان است. دندان‌پزشکان به‌راحتی می‌توانند با استخدام در بیمارستان یا راه‌اندازی یک مطب خصوصی درآمد خوبی داشته باشند. درآمد دندانپزشکان در آلمان به سابقه کاری و سطح مهارت پزشک بستگی دارد.

درآمد پزشکان در شهرهای متفاوت آلمان

همان‌طور که در گرافیک زیر می‌بینید، حقوق پزشکان به منطقه‌ای که در آلمان کار می‌کنند بستگی دارد. در حال حاضر، منطقه هسه (Hesse) بالاترین دستمزد یعنی 92359 یورو، در حالی که مکلنبورگ پومرانی غربی (Mecklenburg-Western Pomerania) با 65791 یورو کمترین درآمد را برای پزشکان فراهم می‌کند.

 فاکتورهای موثر بر درآمد پزشکان در آلمان

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بر روی شغل پزشکان به آلمان تاثیر می‌گذارد، درآمد پزشکان در این کشور است. درآمد پزشکان در آلمان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

به‌طور کلی موارد موثر بر درآمد پزشکان در آلمان عبارت‌اند از:

 • درآمد پزشکانی که مطب خصوصی دارند به‌طور متوسط ​​بیشتر از پزشکانی است که در کلینیک یا بیمارستان استخدام شده‌اند.
 • هر چه تخصص پزشک و سمت او بالاتر باشد حقوق بیشتری دارد.
 • سابقه کاری پزشک بیشتر باشد درآمد نیز بیشتر خواهد بود.
 • منطقه جغرافیایی و در نتیجه میزان تقاضا و همچنین اقتصاد شهر.
 • نوع قرارداد پزشکی, پزشکانی که در بیمارستان یا مطب دانشگاه کار می‌کنند،طبق قانون کار آلمان حقوق دریافت می‌کنند ولی پزشکانی که درصدی کار می‌کنند درآمد بیشتری دارند.

معادل سازی مدرک پزشکان در آلمان

پزشکانی که تحصیلات خود را در کشور آلمان سپری کرده‌اند نیاز به تاییدیه ندارند. اما پزشکان خارج از کشور برای دریافت مجوز کار در آلمان باید تاییدیه بگیرند. برای این کار لازم است مدرک پزشکی آن‌ها معادل سازی شود. چون برای این کار باید مراحل بوروکراتیک (bureaucratic) طی شود. به‌طور کلی 10 مرحله زیر برای معادل سازی مدرک پزشکان در آلمان باید انجام شود:

 1. دریافت مدرک زبان آلمانی B2
 2. انتخاب ایالتی که قصد فعالیت پزشکی در آن رادارید.
 3. جمع آوری و ترجمه و سپس تایید مدارک پزشکی در آلمان
 4. آماده سازی یک رزومه به زبان آلمانی با جزئیات مشخص درباره خودتان
 5. دریافت گواهی پزشکی برای تایید سلامت جسمی و بهداشتی
 6. باید ثابت کنید که قصد کار صادقانه در آلمان را دارید. این که چگونه این موضوع را اثبات کنید به ایالتی که قصد فعالیت در آنجا را دارید بستگی دارد. اما در حالت کلی لازم است مدرکی تحت‌عنوان سوابق تحصیلی، سوابق کاری و تاییدیه استخدام به دفتر مربوطه ارائه کنید.
 7.   ارسال برای دریافت تاییدیه درخواست دهید. پس از این که مدارک موردنیاز برای تاییدیه پزشکی را جمع‌آوری کردید، باید آن‌ها را از طریق پست به اداره معادل سازی مدارک ارسال کنید.
 8. در واقع این فرآیند برای معادل سازی مدارک پزشکی انجام می‌شود و اگر مدارک شما طبق استانداردهای صلاحیت آلمان تطابق داشته باشد، تاییدیه را دریافت خواهید کرد.
 9. اداره ایالتی سطح زبان آلمانی موردنیاز برای پزشکی را بررسی می‌کند و اگر توانایی لازم را نداشته باشید باید در آزمون Fachsprachprüfung شرکت کنید.
 10.  پس از اتمام این مراحل شما باید در آزمون Kenntnisprüfung شرکت کنید. شرکت در این آزمون و دریافت نمره قبولی ضمانت می‌کند که شما مهارت و دانش کافی برای کار به‌عنوان پزشک در آلمان را دارید.

قوانین کار پزشکان در آلمان

پزشکی جزو رشته‌های پردرآمد در آلمان است و به‌عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای کار در آلمان شناخته می‌شود. لذا باید قوانین کار آن را به خوبی بشناسید. این کار به شما کمک می‌کند که بدون هیچ مشکلی از تخصصی که دارید کسب درآمد کنید. به‌طور کلی قوانین کار پزشکان در آلمان به‌صورت زیر است:

کارفرمایان باید حداکثر یک ماه پس از شروع کار، قرارداد کاری کتبی که شامل شرایط استخدام، حقوق، مزایای کار کردن و فسخ قرارداد است را ایجاد کند.

 • کارفرمایان باید فیش حقوقی حاوی اطلاعات مربوط به کسر مالیات، سهم تامین اجتماعی و درآمد پرداختی طی یک ماه را در اختیار کارکنان قرار دهد.
 • هیچ نوع تبعیضی در رابطه با کارکنان از لحاظ سن، جنسیت، دین، نژاد، ناتوانی یا کشور مبدا وجود ندارد.
 • قانون کار آلمان تا جایی که امکان دارد از اخراج کارکنان جلوگیری می‌کند.
 • طبق قانون مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (General Data Protection Regulation (GDPR)) در آلمان حریم خصوصی شما کامل محفوظ است.
 • اگر به یک محل دیگر برای کار کردن منتقل شوید یا درخواست انتقالی بدهید، سوابق کاری شما حفظ شده و برای شما حساب می‌شود.
 • اگر دچار مریضی شوید یا توانایی کافی برای کار کردن را نداشته باشید، با ارائه گواهی پزشکی در چنین حالتی کارفرما موظف است که حقوق کارمند را به‌مدت 6 هفته به‌طور کامل پرداخت کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *