Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 همه چیز درباره دومینیکا، جزیره طبیعت کارائیب

همه چیز درباره دومینیکا، جزیره طبیعت کارائیب

دومینیکا با نام رسمی قلمرو همسود دومینیکا (The Commonwealth of Dominica)، بزرگترین جزیره کوهستانی سرسبز در قاره آمریکا و شرق دریای کارئیب واقع شده است. این کشور از فعالیت‌های آتشفشان‌ها شکل گرفته است. دومینیکا یکی از کشور‌های تحت استعمار انگلستان بود که از سال ۱۹۷۸ استقلال خود را به صورت رسمی اعلام کرد. در ادامه این مطلب تمامی اطلاعات مربوط به کشور دومینیکا را آورده‌ایم. اما قبل از آن در جدول زیر نگاهی اجمالی به این کشور می‌اندازیم.

 

نام دومینیکا (Dominica)
پرچم پرچم دومینیکا
پایتخت روسو (Roseau)
بزرگترین شهرها پورتسموث – ماریگو – برکوا
مساحت ۷۵۰ کیلومتر مربع
زبان رسمی انگلیسی
واحد پول دلار کارئیب شرقی
جمعیت (آخرین آمار 2023) 72,737
مناطق (پریش) 10
آب و هوا استوایی – گرم و مرطوب
نوع حکومت جمهوری پارلمانی
دین مسیحی
شاخص امید به زندگی (OECD) 77.5

موقعیت جغرافیایی دومینیکا

در پاسخ به این سؤال که دومینیکا کجاست باید گفت که دومینیکا جزیره‌ای کوچک و حاصلخیز در قاره آمریکا و شرق دریای کارائیب واقع شده است. نزدیکترین همسایگان دومینیکا جزایر فرانسوی گوادلوپ و ماری گالانته در شمال و مارتینیک در جنوب هستند. این جزیره از فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته است و دارای رشته کوه‌های مرتفع پوشیده از جنگل است.

مناطق و تقسیمات کشوری دومینیکا

دومینیکا به ۱۰ بخش یا پریش تقسیم شده است. پریش (Parishes) اولین سطح تقسیمات کشوری در دومینیکا است. بزرگترین پریش از نظر جمعیت در دومینیکا سنت جورج است که پایتخت این کشور یعنی روسو در آن واقع شده است. در جدول زیر پریش‌های دومینیکا را براساس جمعیت مرتب کرده‌ایم.

 

نام پریش مرکز جمعیت
سنت جورج روسو 33,734
سنت پیتر کلیهوت 11261
سنت اندرو ماریگو 9471
سنت جوزف برکوا 9029
سنت پاتریک برکوا 7622
سنت پل پنت کَسِ 7609
سنت دیوید کاستل بروس 6034
سنت جان پورتسموث 5897
سنت لوک پوینت میشل 1668
سنت مارک سوفریر 1834

تاریخچه دومینیکا

دومینیکا در ۳ نوامبر ۱۴۹۳ توسط کریستف کلمب در دومین سفر خود به دنیای جدید کشف شد.

دومینیکا جزیره‌ای است که بین جزایر فرانسوی گوادلوپ و مارتینیک در شرق کارائیب قرار دارد. دومینیکا تا پایان جنگ هفت ساله مستعمره فرانسه بود و از آن زمان ببعد به مالکیت بریتانیا درآمد. این کشور در سال ۱۹۷۸ استقلال یافت و از مستعمره بریتانیا خارج شد.

تقریباً اکثر ساکنان دومینیکا، برده‌هایی هستند که در قرن هیجدهم میلادی توسط فرانسوی‌ها به دومینیکا آورده شدند. دومینیکا تنها جزیرهٔ کارائیب شرقی است که هنوز جمعیت پیش از کشف آن توسط کلمب را حفظ کرده‌است.

دومینیکا به دلیل جنگل‌های بارانی سرسبز، حیات وحش متنوع و فرهنگ غنی که دارد شناخته شده است.

اقتصاد دومینیکا

در سال ۲۰۰۸، دومینیکا یکی از پایین‌ترین نرخ‌های تولید ناخالص داخلی سرانه (GDP) را در بین کشور‌های حوزه کارائیب شرقی داشت. این کشور در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ تقریباً یک بحران مالی را پشت سرگذاشت، اما اقتصاد دومینیکا در سال ۲۰۰۵، ۳. ۵ درصد و در سال ۲۰۰۶، ۴. ۰ درصد، پس از یک دهه عملکرد ضعیف، رشد کرد. رشد اقتصادی دومینیکا ازسال ۲۰۰۶ تاکنون بیشتر به گردشگری و کشاورزی متکی شده است. در همین زمان صندوق بین‌المللی پول (IMF) دولت دومینیکا را به خاطر اصلاحات موفق اقتصاد کلان ستایش کرد.

دومینیکا یکی از پنج کشور در شرق کارائیب است که با برنامه‌های سرمایه‌گذاری که به موجب آن خارجی‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه پاسپورت دریافت کنند بخشی از برنامه‌های اقتصادی خود را توسعه داد.

باتوجه به آمار‌های اقتصادی موجود می‌توان نتیجه گرفت که اقتصاد دومنیکا با یک سرعت ملایمی در حال پیشرفت است.

فرهنگ دومینیکا

دومینیکا محل زندگی مردمی از ملیت‌ها و نژاد‌های مختلف است. موسیقی و رقص جنبه‌های مهم فرهنگ دومینیکا هستند. تقریباً هر نوع ژانر موسیقی در این جزیره وجود دارد، اما مهمترین آن‌ها موسیقی‌های محلی یا فولکور است که به رگی و کالیپسو معروف هستند.

هر روستا در دومینیکا رویداد‌های خاص خود را دارد، اما از جمله مهم‌ترین جشنواره‌ها می‌توان به کارناوال و جشنواره جهانی موسیقی کریول (اکتبر) اشاره کرد. دومینیکا هرساله میزبان جشنواره‌های موسیقی بین‌المللی است و از این بابت در بین همه کشور‌های دنیا زبان زد خاص و عام است.

فرهنگ دومینیکا عمدتاً تحت تأثیر کارائیب‌ها، فرانسوی‌ها، بریتانیایی‌ها و آفریقایی‌هایی است.

آب و هوا دومینیکا

دومینیکا دارای آب و هوای استوایی با دمای گرم و مرطوب در تمام طول سال است. میانگین دمای بالای هوا در دومینیکا تابستان ۳۲ درجه سانتیگراد و کمینیه دما در زمستان ۲۱. ۷ درجه سانتیگراد است. آب و هوا در کشور دومینیکا به طور کلی معتدل و مطبوع است و نسیم‌های دریایی گرمی میوزد. در دومینیکا آب و هوا تأثیرات اقیانوس اطلس، دریای کارائیب و باد‌های تجاری شمال شرقی مشخص می‌شود.

نوع حکومت دومینیکا

دومینیکا دارای یک جمهوری دموکراتیک است. این کشور یکی از معدود اعضای اتحادیه مشترک المنافع دومینیکا است که حکومت آن از جمهوری تبعیت می‌کند.

در دومینیکا رئیس جمهور رئیس دولت است، اما قدرت اجرایی در اختیار کابینه نخست وزیر است. دومینیکا دارای پارلمان تک مجلسی متشکل از مجلس ۳۰ نفره است که از ۲۱ عضو مستقیماً منتخب و ۹ سناتور تشکیل شده است که ممکن است توسط رئیس جمهور منصوب شوند یا توسط سایر اعضای مجلس انتخاب شوند.

مذهب در دومینیکا

61.4 درصد از جمعیت دومینیکا را کاتولیک رومی تشکیل می‌دهند، اما در عین حال در سال‌های اخیر تعدادی کلیسای پروتستان تأسیس شده است.

طبق گزارشات اخیر پایگاه جهانی مسیحیان بزرگترین گروه‌های مذهبی غیرمسیحی در دومینیکا عبارتند از: معنویت‌گرایی ۲. ۶ درصد، بهائیان ۱. ۷%، اگنوستیسیسم ۰. ۵٪، بودایسم، هندوئیسم و اسلام هر کدام ۰. ۱٪ جمعیت دومینیکا را تشکیل می‌دهند.

البته دین در دومینیکا تأثیر مستقیمی بر رفاه، سطح زندگی یا دسترسی آن‌ها به امکانات مختلف ندارد، زیرا این کشور به همه مردم و ساکنان خود بدون اعلام دین رسمی وعده آزادی عقیده و مذهب داده است. این آزادی توسط دولت تأیید شده و توسط قانون حمایت می‌شود.. بر این اساس، دومینیکا را می‌توان یکی از آزادترین کشور‌های جهان برای زندگی آزاد و راحت ادیان مختلف دانست، به طوری که مراسم مذهبی یک مذهب خاص یا مذهب اکثریت مردم حتی در مدارس انجام نمی‌شود.

زبان مردم دومینیکا

زبان رسمی مردم در دومینیکا زبان انگلیسی است. علاوه بر این، زبان کریول (Creole) که منشأیی فرانسوی دارد، به طور گسترده توسط ساکنان دومینیکا صحبت می‌شود. این زبان به دلیل مهاجرت فرانسوی‌ها به دومینیکا شکل گرفته است. زبان کریولی بخش اعظمی از فرهنگ دومینیکا است و در طول سال‌های متمادی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه تنها نسل قدیمی‌تر دومینیکایی‌ها به این زبان مسلط هستند و از آن استفاده می‌کنند، بنابراین دولت دومینیکا راه‌هایی برای حفظ زبان به عنوان بخشی از فرهنگ غنی و منحصربه‌فرد این کشور ایجاد کرده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *