Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان

آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان

جوشکاری یکی از مشاغل فنی بسیار جذابی است که در اکثر کشورهای دنیا برای صنایع مختلف موردتقاضا است. طبق آمار وب‌سایت salaryexplorer متخصصان این حرفه در کشوری مانند آلمان می‌توانند تا حداکثر 18700 یورو در سال درآمد داشته باشند. البته لازم نیست که حتماً جوشکار باشید تا بتوانید در آلمان مشغول به کار شوید. دوره‌های آوسبیلدونگ جوشکاری یکی از راه‌های آموزش و البته رسیدن به درآمد در آلمان هستند.

دوره‌های آسبیلدونگ نه تنها تمام آموزش‌های لازم را در اختیار علاقمندان قرار می‌دهند، بلکه کارآموزان در طول دوره نیز حقوق دریافت می‌کنند. علاوه بر این، شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ جوشکاری آلمان فرصت ورود به بازارکار و آشنایی با محیط‌های کاری را نیز برای متقاضیان فراهم می‌کند. در ادامه این مطلب بیشتر درباره آوسبیلدونگ رشته جوشکاری و جزئیات آن توضیح داده و می‌بینیم که شرایط شرکت در این دوره‌ها چیست.

درباره آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان

جوشکاری یک حرفه صنعتی است که افراد باتجربه می‌توانند در حوزه‌های مختلف کار کرده و درآمد خوبی داشته باشند. جوشکارها با استفاده از دستگاه‌ها، مواد و ابزار مختلف، قطعات کارخانه‌ها و ساختمان‎ها را مونتاژ می‌کنند. کارآموزان آوسبیلدونگ جوشکاری هرآنچه را که برای کار نیاز دارند، در طول دوره می‌آموزند. البته کار جوشکارها بسته به محل کار آن‌ها و نوع فرآیند جوشکاری، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. انواع فرآیندهای جوشکاری عبارت است از:

 • جوشکاری با گاز (Gas Welding)
 • جوشکاری الکترود دستی یا SMAW
 • جوشکاری قوسی گاز تنگستن یا GTAW
 • جوشکاری میگ مگ (جوشکاری MIG/MAG)

امروزه جوشکاری نه تنها برای فلزات، بلکه برای پلاستیک نیز استفاده می‌شود. یک جوشکار می‌تواند در کارگاه‌های فلزکاری، در اتصالات خط لوله‌ها و همچنین در کارخانه‌های ماشین‌آلات یا وسایل نقلیه کار کند. علاوه‌بر فضاهای داخلی، جوشکارها می‌توانند در سایت‌های ساختمانی و فضاهای آزاد نیز کار کنند. همچنین انواع دیگری از جوشکاری وجود دارد که برای ایجاد اتصالات در زیر آب کاربرد دارد. همه این آموزش‌ها در دوره کارآموزی آوسبیلدونگ وجود دارد. در جدول زیر، می‌توانید برخی جزئیات اساسی درباره آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان را بررسی کنید.

 

درباره آوسبیلدونگ رشته جوشکاری در آلمان
نوع آموزش دوگانه (تئوری و عملی)
مدت‌زمان آموزش 3 سال و نیم

وظایف یک تکنسین جوشکاری در آلمان در یک نگاه

معمولاً کارآموزان در طول آوسبیلدونگ مهارت‌های کافی را می‌آموزند. همچنین مسئولیت‌های یک جوشکار برای کار در آلمان به میزان تجربه او نیز بستگی خواهد داشت. به‌طور کلی، وظایف یک تکنسین جوشکاری عبارت است از:

 • خواندن و درک نقشه‌های اولیه پروژه‌ها قبل از شروع به کار
 • تهیه منابع و مواد اولیه موردنیاز برای هر پروژه
 • اندازه‌گیری و برش قطعات طبق مشخصات
 • جوشکاری با استفاده از مواد مناسب برای اتصال قطعات فلزی

این تکنسین‌ها علاوه‌بر وظایف شغلی اصلی خود، باید برخی مهارت‌های الزامی برای کار را نیز داشته باشند. مهارت‌ها و تخصص‌هایی که یک کارآموز در طول دوره آوسبیلدونگ جوشکاری آلمان به دست می‌آورد، شامل موارد زیر است:

 • مهارت‌های ارتباطی (کلامی و نوشتاری) عالی
 • دانش کافی کار با فلزات
 • آشنایی با تکنیک‌های جوشکاری مختلف مانند جوشکاری قوس الکتریکی، برشکاری اکسی سوخت و جوشکاری به روش تیگ (TIG)
 • مهارت و آشنایی کافی با تکنیک‌های دستی و مکانیکی در جوشکاری

درآمد جوشکار در آلمان

میزان درآمد جوشکاری در صورت شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ جوشکاری آلمان را می‌توان بررسی کرد. همان طور که می‌دانید، آموزش آوسبیلدونگ مانند تمام روش‌های تحصیل دولتی در آلمان رایگان است. در مطلب آوسبیلدونگ آلمان بیشتر درباره شرایط توضیح داده شده است. پس از آن که دوره آموزشی به پایان رسید، می‌توانید وارد بازارکار شوید. میزان درآمد جوشکاری در آلمان بسته به شهر محل کار، میزان سابقه کاری و غیره متفاوت خواهد بود. متوسط درآمد این شغل در آلمان به‌صورت زیر است:

 

متوسط درآمد جوشکاری در آلمان
حداقل درآمد ماهیانه 450 یورو
حداکثر درآمد ماهیانه 1,560 یورو
متوسط درآمد در ماه 980 یورو
متوسط درآمد در سال 11,800 یورو

دوره آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان

آموزش‌هایی که در آوسبیلدونگ جوشکاری ارائه می‌شود، به‌صورت دوگانه است. یعنی کارآموزان آموزش‌های تئوری خود را در کنار موارد آموزش عملی دریافت می‌کنند. در لیست آوسبیلدونگ آلمان می‌توانید ببینید که این کشور این دوره‌ها را برای چه رشته‌های دیگری برگزار می‌کند. به‌طور خلاصه، در دوره آوسبیلدونگ آموزش‌ها شامل موارد زیر خواهد بود.

 • سرفصل‌های مربوط به ایمنی در فضای کار: جوشکاری به‌طور مستقیم با دماهای بالا و یا شرایط کاری خاص (مانند کار در زیر آب) سروکار دارد. به همین دلیل باید تمام اصول کار در سایت‌های کاری مختلف را برای جلوگیری از وقوع حوادث غیرمترقبه بیاموزید.
 • تکنیک‌های جوشکاری: یک جوشکار باید تمام تکنیک‌های مختلف جوشکاری و نحوه آماده‌سازی قطعات جوش را بشناسد.
 • کار با مواد: فلزات مختلف در حین جوشکاری ممکن است واکنش‌های متفاوتی (منقبض شدن، تاب خوردن و غیره) داشته باشند. با شناخت کافی از مواد و واکنش‌های آن، می‌توان یک جوشکاری ایمن و محکم را انجام داد.

کدام شهرها برای جوشکار مناسب‌تر‌ند؟

زمانی که به موفقیت دوره آوسبیلدونگ جوشکاری آلمان را به اتمام برسانید، به راحتی می‌توانید در هر یک از شهرهای این کشور کار کنید. کارآموزان پس از اتمام دوره می‌توانند ویزای کار دریافت کنند. شرایط اخذ ویزا و نحوه دریافت آن را در ویزای کار آلمان بررسی کنید. در جدول زیر، بهترین شهرها با بالاترین درآمد برای حرفه جوشکاری در آلمان را می‌بینید.

 

بهترین شهرهای آلمان برای کار جوشکاری و متوسط درآمد سالیانه آن‌ها
برلین (Berlin) 13,500 یورو
فرانکفورت (Frankfurt) 13,500 یورو
هامبورگ (Hamburg) 13,200 یورو
دوسلدورف (Dusseldorf) 13,000 یورو
اشتوتگارت (Stuttgart) 13,000 یورو
مونیخ (Munchen) 12,900 یورو
کلن (Koln) 12,600 یورو
اسن (Essen) 12,600 یورو
برمن (Bremen) 12,200 یورو
دورتموند (Dortmund) 12,100 یورو

آینده شغلی برای جوشکار در آلمان

بعد از تکمیل آموزش‌ها در آوسبیلدونگ جوشکاری در آلمان می‌توانید مسیرهای مختلف آموزشی یا کاری را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید در آموزش‌های پیشرفته‌ای برای تبدیل شدن به یک سرکارگر جوشکاری، سرکارگر صنعتی و یا تکنولوژی ماشین‌ها و جوشکاری، شرکت کنید.

چنانچه حداقل 3 سال تجربه کار به‌عنوان یک جوشکار متخصص را داشته باشید، می‌توانید به‌عنوان ناظر کار کنید. سپس می‌توانید به یک متخصص تبدیل شده و حتی به‌عنوان بازرس کیفیت جوشکاری کار کنید. انتظار می‌رود که این شغل نیز مانند سایر مشاغل دنیا دستخوش تغییرات ناشی از دیجیتالی‌شدن شده و سیستم‌های فناوری منجر به تسهیل و تغییر روند کار شوند.

به‌طور کلی، پس از اتمام آوسبیلدونگ جوشکاری فرصت‌های شغلی متعددی در انتظار کارآموزان است. می‌توانید در کارگاه‌های فلزکاری یا جوشکاری، ساخت فلزات، ساخت ماشین‌آلات، ساخت سیستم‌های گرمایشی و خطوط انتقال لوله کار کنید. تنوع فرصت‌های شغلی از جمله دلایلی است که باعث شده تا جوشکاری یکی از بهترین آوسبیلدونگ ها در آلمان باشد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *