Edit Content

info@tairo.ir

راه ارتباط با ما

 فرق دومینیکن و دومینیکا

فرق دومینیکن و دومینیکا

دومینیکا و جمهوری دومینیکن دو کشوری هستند که در حوزه کارائیب قرار دارند. با اینکه نام آن‌ها تقریباً شبیه به هم است، اما این دو کشور از نظر فرهنگی، جغرافیایی و اقتصادی تفاوت‌های کاملاً قابل توجه دارند. در این مطلب، تفاوت‌های بین دومینیکا و جمهوری دومینیکن را بررسی می‌کنیم و برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد هر کشور را با جزییات بیشتری توضیح می‌دهیم.

مقایسه جمهوری دومینیکن و دومینیکا در یک نگاه

در زیر اصلی‌ترین تفاوت‌های جمهوری دومینیکن و دومینیکا را در قالب یک جدول به صورت کوتاه و خلاصه شده آوردیم بعد از آن مواردی که نیاز به توضیحات بیشتری دارد را به طور کامل شرح دادیم.

 
فاکتورهای مقایسه دومینیکا جمهوری دومینیکن
موقعیت کارائیب کارائیب
اندازه 750 کیلومترمربع 48.442 کیلومترمربع
جمعیت 72,737 11,135,451
پایتخت روسو سانتو دومینگو
زبان انگلیسی اسپانیایی
واحد پول دلار شرقی کارائیب پزوی دومینیکن
تولید ناخالصی ملی به ازای هر نفر 6.153 دلار آمریکا 9.797 دلار آمریکا
صنایع اصلی کشاورزی، گردشگری، خدمات مالی فراساحلی گرشگری، کشاورزی، معدن کاری، تولید
بلندترین قله مورن دیابلوتینس (1446 متر) پیکو دورات ( 3098 متر )
آب و هوا استوایی استوایی
تاریخ استقلال 3 نوامبر 1978 27 فوریه 1844

تفاوت دومینیکا و دومینیکن از نظر موقعیت جغرافیا

یکی از بارزترین تفاوت‌های دومینیکا و جمهوری دومینیکن، جغرافیای آن‌ها است. دومینیکا یک کشور جزیره‌ای کوچک است که در آنتیل کوچک، در شرق کارائیب واقع شده است. دومینیکا یک جزیره آتشفشانی است که مملو از جنگل‌های بارانی سرسبز، چشمه‌های آب گرم طبیعی و سواحل ماسه سیاه است. بلندترین نقطه این جزیره کوه مورن دیابلوتینز است که ۱۴۴۶ متر ارتفاع دارد. دومینیکا به دلیل وجود گیاهان و جانوران متنوع، اغلب به عنوان جزیره طبیعی کارائیب شناخته می‌شود.

از طرفی، جمهوری دومینیکن کشور پهناوری است که در جزیره هیسپانیولا در آنتیل بزرگ واقع شده است و با کشور هائیتی مشترک است و بعد از کوبا دومین کشور بزرگ کارائیب است. جمهوری دومینیکن دارای مناظر متنوعی است که از سواحل بکر گرفته تا رشته کوه‌ها را شامل می‌شود، از جمله بلندترین قله در دریای کارائیب، پیکو دوارته، که ۱۴۴۶ متر ارتفاع دارد. این کشور همچنین دارای آب و هوای گرمسیری است و به خاطر فرهنگ و موسیقی خاصش معروف است.

از نظر فرهنگ و زبان

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین دومینیکا و جمهوری دومینیکن فرهنگ و زبان آن‌ها است. دومینیکا دارای میراث فرهنگی غنی است و مردم آن به تبار آفریقایی، اروپایی و کالیناگو خود افتخار می‌بالند. موسیقی و رقص این کشور متأثر از ریتم‌های و سنت آفریقایی است. دومینیکایی‌ها همچنین جشنواره‌های مختلفی را در طول سال جشن می‌گیرند، از جمله کارناوال، جشنواره جهانی موسیقی کریول، و Kalinago Barana Auté.

با اینکه زبان کریول به طور گسترده در بین مردم محلی دومینیکا تکلم می‌شود اما زبان رسمی دومینیکا انگلیسی است، دومینیکایی‌ها به مهمان نوازی خود معروف هستند و بازدیدکنندگان این جزیره می‌توانند انتظار استقبال گرمی را از مردم محلی داشته باشند.

در مقابل، جمهوری دومینیکن دارای فرهنگ متمایز آمریکای لاتین است که تحت تأثیر ریشه‌های اسپانیایی و آفریقایی آن است. موسیقی این کشور توسط merengue و bachata که در سراسر دریای کارائیب و آمریکای لاتین محبوب هستند، غالب است. دومینیکن‌ها همچنین در طول سال مجموعه‌ای از جشنواره‌ها را جشن می‌گیرند، از جمله کارناوال دومینیکن، که به خاطر لباس‌های رنگارنگ و موسیقی منحصر به فردش معروف است.

در حالی که در برخی مناطق توریستی انگلیسی صحبت می‌شود زبان رسمی جمهوری دومینیکن اسپانیایی است.

از نظر اقتصادی

اقتصاد دومینیکا و دومینیکن نیز کاملاً متفاوت است. اقتصاد دومینیکا اساساً متکی به کشاورزی، گردشگری و سرمایه‌گذاری فراساحلی است. این کشور به دلیل داشتن محصولات کشاورزی ارگانیک و صادرات محصولاتی مانند موز، قهوه و کاکائو در جهان شناخته شده است. صنعت گردشگری نیز سهم قابل توجهی در اقتصاد دومینیکا دارد و توریست‌ها هرساله به زیبایی طبیعی و فرهنگ منحصر به فرد این جزیره جذب می‌شوند.

لازم به ذکر است در سال‌های اخیر دولت با صدور پاسپورت دومینیکا برای سرمایه‌گذاران خارجی ارز زیادی را وارد این کشور کرده و از این طریق کمک شایانی به اقتصاد کشور دومینیکا شده است.

از سوی دیگر، جمهوری دومینیکن دارای اقتصاد متنوع‌تری است که به کشاورزی، تولید، معدن و گردشگری وابسته است. این کشور بزرگترین تولید‌کننده سیگار برگ در جهان است. دومینیکن همچنین صادرکننده شکر، قهوه و کاکائو می‌باشد. صنعت گردشگری با جذب بازدیدکنندگان به سواحل زیبا، فرهنگ و تاریخ غنی این کشور، سهم قابل توجهی در اقتصاد دومینیکن دارد.

مقایسه پاسپورت دومینیکا و دومینیکن

وقتی حرف از پاسپورت به میان می‌آید، دومینیکا و جمهوری دومینیکن هر کدام با توجه به شاخص رتبه‌بندی که دارند میزان محبوبیتشان در بین مردم متفاوت است. این تفاوت در پاسپورت می‌تواند از تعداد کشور‌هایی که می‌توان بدون داشتن ویزا به آن‌ها مسافرت کرد ناشی شود.

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی در سال ۲۰۲۳، که پاسپورت‌ها را بر اساس تعداد مقاصدی که دارندگان آن‌ها می‌توانند بدون ویزای قبلی به آن دسترسی داشته باشند، رتبه‌بندی می‌شوند، پاسپورت جمهوری دومینیکن با دسترسی بدون ویزا به ۶۸ مقصد، رتبه ۷۵ را در جهان دارد. در مقایسه، پاسپورت دومینیکابا دسترسی بدون ویزا به ۱۴۵ مقصد در رتبه ۳۴ جهان قرار دارد. این بدان معناست که دارندگان پاسپورت دومینیکا نسبت به دارندگان پاسپورت جمهوری دومینیکا دسترسی بیشتری برای سفر به کشور‌های دیگر بدون نیاز به ویزا دارند.

فرق دومینیکن و دومینیکا از نظر سیاست و حکومت

نظام سیاسی دومینیکا و جمهوری دومینیکن نیز متفاوت است. دومینیکا یک دموکراسی پارلمانی است و نخست وزیر به عنوان رئیس دولت نقش خود را ایفا می‌کند. رئیس جمهور دومینیکا تا حد زیادی یک مقام تشریفاتی است. نظام سیاسی دومینیکا از ثبات نسبی برخوردار است و در سال‌های اخیر هیچ بحران سیاسی قابل توجهی در دومینیکا وجود نداشته است.

از طرفی جمهوری دومینیکن یک جمهوری دموکراتیک است که رئیس جمهور هم به عنوان رئیس دولت و هم رئیس آن خدمت می‌کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *